SAĞLIKTA DİJİTAL PAZARLAMA

SAĞLIKTA DİJİTAL PAZARLAMA

Sağlık ve dijital pazarlama, bu iki kelime size de yan yana uyumsuz göründüyse yazının devamını okumanızı tavsiye ederim. Çünkü dijital pazarlama denildiğinde ilk akla gelen e-ticaret sitelerinin daha fazla satış yapmak için kullandığı, belirli stratejileri barındıran bir alan olduğudur ki dijital pazarlamaya yabancı bir kişi için bunun düşünülmesi gayet doğal bir durumdur. Fakat dijital pazarlama her gün durmadan ve hızlı bir şekilde gelişmekte, gelişirken de birçok endüstriyi beraberinde geliştirmektedir. Sağlık endüstrisi de bunlardan birisidir.

Bilindiği üzere sağlık kuruluşları, sağlık bakanlığının ilan ve reklam hükümlerine bağlıdır. Bu hükümlere göre sağlık kuruluşları ticari amaçlı reklam veremez. Ancak bilgilendirici reklamlar ile hedef kitleye ulaşabilirler. Örneğin bünyesinde sağlık bakanlığınca kabul görmüş yeni bir tedavi yöntemi uyguladıklarını duyurabilirler.

Diğer kuruluşlar arasında bir fark yaratabilmek için ise bu kısıtlı reklam olanaklarını hedef kitleye en etkili şekilde ulaştırmaları gereklidir. İşte tam da bu aşamada sağlıkta dijital pazarlama devreye girmektedir.

Peki… Sağlık endüstrisinde dijital pazarlama stratejilerinden nasıl faydalanılır?

Arama motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization (SEO))

Başarılı bir hastane, uygulama veya sağlık kuruluşu web sitesi, hasta iletişimini kolaylaştırır. Ancak, hastalar web sitenizi çevrim içi bulamazlarsa bu çok az şey ifade eder. Organik bir aramada birinci sayfada yer almak için sağlam bir web sitesine ek olarak daha güçlü bir sağlık “Arama Motoru Optimizasyonu” stratejisi kullanılması gereklidir.

Think With Google çalışmasına göre, arama motorları hastane web sitelerine diğer kaynaklardan üç kat daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Ayrıca mobil cihazlarda hastaneleri araştıran hastaların yüzde 44’ünün randevu aldığı da tespit edilmiştir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sağlık alanında sosyal medya uygulamalarının ne kadar önemli olduğu mevcut durumda kesin bir tedavisi olmayan COVID-19 salgınında daha da farkedilmiştir. COVID-19 gibi belirsiz ve zorlayıcı hastalık durumlarında, bu uygulamalar, sağlık hizmeti sağlayıcılarının bilgi paylaşmaları, halkla etkileşime geçmeleri, sağlık davranışlarını teşvik etmeleri, politika ve uygulama konularını tartışmaları ek olarak hem hastaları hem de hasta yakınlarını eğitmeleri için ortam sağlamaktadır.

Sağlıkta sosyal medya pazarlamasının ise istatistiki verilerle önemini göstermektedir.

Son yapılan çalışmalara göre hastaların yüzde 57’si sağlık kuruluşunun sosyal medya varlığına göre nerede tedavi uygulanacağına karar vermektedir.

Sosyal medya kullanıcılarının %80’ini ise özel olarak sağlık bilgisi ya da sağlık uzmanı hakkında araştırma yapmaktadır.

Sağlık kuruluşları, hem hastayla olan iletişimini güçlendirmek hem de bilinilirliğini arttırmak adına sosyal medya pazarlama stratejilerinden yararlanabilmektedir. 

İçerik Pazarlama

Sağlık hizmeti içerik pazarlaması dijital bir pazarlama stratejisidir. İçerik pazarlaması, hastanelerin ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının çevrim içi içerik yoluyla insanlara ulaşmasına ve onları eğitmesine yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise içeriğin güvenilirliği ve sürdürülebilirliğidir.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması,  e-posta kullanıcılarının hizmetlerinizden haberdar olmalarına izin vermekle birlikte, aynı zamanda veri yakalamanıza ve işletmenizin kullanıcılarını daha fazla bilgilendirmesine olanak sağlamasından dolayı  sağlık hizmetlerinde kullanımı yaygındır.

E-posta pazarlaması, hastalara, hastayla ilgilenenlere, doktorlara ve diğer tıp uzmanlarına ulaşmak için uygun maliyetli bir iletişim aracıdır. Sağlık işletmenizin neler sunduğuna bağlı olarak, tesisiniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi içeren e-bültenler, yaklaşan randevular için hatırlatıcılar veya klinikler ve özel etkinlikler için tarihler gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın