DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

Dijital Pazarlama Enstitüsü, dijital pazarlamayı “Müşterileri ile daha derin ilişkiler kurarken elde etmeye ve elde tutmaya yardımcı olan entegre, hedeflenmiş ve ölçülebilir bir iletişim oluşturmak için dijital teknolojilerin kullanılması” olarak tanımlamaktadır (Smith, 2007).

Geleneksel Pazarlama & Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre bize sağladığı avantajlar nelerdir diye bakacak olursak aşağıdaki gibi bir karşılaştırma yapabiliriz.

Geleneksel PazarlamaDijital Pazarlama
Baskı, yayın, TV gibi yöntemler kullanır.Sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO gibi dijital araçları kullanır.
Hedef kitlenin kampanyalara erişim süresi sınırlıdırHedef kitle 7 gün 24 saat kampanyaya ulaşabilir.
Kampanyalar sınırlı sayıdaki kişilere ulaşır.Kampanyalar farklı teknolojik araçlar aynı anda
kullanılarak daha fazla kişiye ulaşır.
Kampanya geri dönüşlerine sadece çalışma saatlerinde erişilebilir.Kampanya geri dönüşlerine anlık olarak erişilebilir.
Kampanyalar oluşturulduktan sonra uzun bir süre kullanılır ve değiştirilmesi zordur.Kısa süreli kampanyalar oluşturulmasına imkan sağlar ve istenildiği zaman değiştirilebilir.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi geleneksel pazarlama bu işin temeli olsa da dijital pazarlamanın sağlamış olduğu avantajlar bu alana olan ilginin artmasının en büyük nedenidir. Sonuçta kim aynı anda milyonlarca kişiye ulaşmak istemez ki?

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama internet sitelerinde, sosyal medya kanallarında, online PR çalışmalarında, blog postlarında ve daha birçok online çalışma alanında kullanılabilir.

Dijital pazarlama dünyasında rekabet edebilmek için…

2020 yılında, dijital pazarlama dünyasında rekabet edebilmek için odaklanılması gereken başlıca alanlar şu şekildedir;

Arama motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization (SEO))

Sitenizin, kullanıcıların aradıkları içeriklere dair ilgili verileri bulmalarını sağlayan Google ve diğer arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun bir şekilde optimize edilmesi süreçlerinin tamamıdır. Sitenizin, diğer siteler arasından sıyrılarak kullanıcılara getirilmesi bir diğer ifadeyle öne çıkabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing (SEM))

Doğrudan alıcılara ulaşmak için arama motorlarını kullanan ve web sitelerinin arama motorları aracılığı ile hedef kitlelere ulaşmasını sağlayan, internet reklamcılığı, web sitesi optimizasyonu, performans analizi gibi kapsamlı çalışmaları barındıran bir dizi işlemden oluşmaktadır (Scott, 2009: 254).

SEM ile sitenizin arama sonuçlarında sponsor link kısmında gözükerek, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan bağlantı reklamlarıdır. SEO’dan farkı ise gösterilen reklamlar için para ödenmesidir. Şu anda en çok kullanılan arama motoru pazarlaması “Google Ads” tir.

İçerik Pazarlama

Dijital dünya ile ilgilenen çoğu kişi Bill Gates’in 1996 da yazdığı makalede geçen “Content is King” (içerik kraldır) tanımına aşinadır. Peki içerik pazarlama nedir?

İçerik pazarlama, temel olarak markaların hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde çevrimiçi platformlarda fotoğraf, video, grafik ya da yazı ile hazırladıkları içeriğin pazarlanmasıdır. İçerik pazarlama, marka bilinilirliği, olası satış, marka-tüketici arasında sürekli bir iletişim sağlama gibi birçok amaç için kullanılır.

İçerik pazarlamayı kullanan şirketlere örnek olarak Coca-Cola, P&G, Sephora verilebilir.

Coca-Cola içecek sektöründe 2000’lerin başından bu yana Dijital Pazarlama yöntemleri uygulayarak müşterilerine ulaşan sayılı firmalardan biri.

Yeniden Pazarlama Nedir ?

Yeniden pazarlama, web siteniz veya mobil uygulamanızla daha önce etkileşimde bulunmuş olan kullanıcılara ulaşmanın bir yoludur. Reklamlarınızı, Google veya iş ortağı web sitelerine göz atarlarken bu kitlelerin karşısına stratejik bir şekilde konumlandırmanıza olanak tanır, bu da marka bilinirliğinizi arttırmanıza ve kitlelere satın alma işlemi yapmalarına yardımcı olur.

Responsive (uyumlu) Web Tasarımı

Web sitenizi başarılı bir şekilde mobil ekranlara uyumlu hale getirmek için kullanılan tasarımdır. Uyumlu programlama ile web sitenizi otomatik olarak cep telefonu, tablet, akıllı saatler gibi tüm mobil ekranlara uygun hale getirebilirsiniz.

Mobil uyumlu web tasarımı sayesinde web sitesine giriş yapıldığında cihazın ekran genişliğine göre sitedeki resim ve yazılar yeniden şekillenip ekrana uygun hale gelmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan tüm pazarlama stratejilerine denir.

Günümüzde en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biri olan sosyal medya pazarlaması daha az bütçeyle daha fazla kişiye ulaşması, herhangi bir sorun veya şikayet durumunda tüketici ile kısa sürede iletişime geçme imkanı sağlaması, tüketici davranışları, konum vb. özellikleri göz önüne alarak reklamların hedef kitleye gösterilme imkanı gibi çok fazla avantajı vardır.

Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Pazarlama otomasyonu, pazarlama süreçlerini ve çok işlevli kampanyaları birden fazla kanalda otomatik olarak yöneten bir teknolojidir.

En etkili yöntem ise e-postalardır. Karşılama mesajları, ürünün yeniden hedeflenmesi ve kişiselleştirilmiş ürün önerileri gibi amaçlar için e-postalar kullanılmaktadır. İstatistiklere bakıldığında özel hissetmek herkesin hakkıdır mottosunu destekleyecek şekilde kişiselleştirilmiş e-postaların kişiselleştirilmemiş olanlara oranla daha fazla gelir sağladığı gözlenmiştir.

Bir cevap yazın