Google Adwords Reklamları doğru yönetildiğinde mükemmel sonuçlar veriyor. Okuduğunuz makalelerden, kampanyalarınızdan veya Google AdWords başarı hikâyelerinden takip ediyorsunuzdur. Peki, Google reklam kampanyaları doğru yönetilmezse neler olur?

Şöyle anlatalım; Bazı şirketler, farkında olmadan AdWords kampanya yönetimini hafife alabiliyor, Google reklam kampanyalarının şirketteki herhangi bir departman tarafından yönetilebileceğini düşünebiliyor.  Elbette departmanlarda Google reklam kampanya yönetimini iyi bilenler de var.  Fakat bilmeyenler neler yapıyor?

Belki de Google reklam yönetimini hafife alan şirketler, ajansa hizmet bedeli vermektense,  o bütçeyi kampanya bütçesi olarak kullanılabileceğini düşünüyorlardır.  Ya da tam tersi şirket içersinde sadece bu iş için oluşturulan departmanlar da olabiliyor. Fakat sonuç olarak; kampanyalardan istenilen performans alınmadığı zaman arayış içersine giriliyor. Peki, ama bu geçiş sürecinde neler kaybediyorsunuz?  Bu konuyu hiç konuşmamıştık.  Size birçok neden sayabiliriz.  Bizce en önemli nedenlerden bazıları şunlar;

Zaman Kaybediyorsunuz

Kimse,  zamanının önemsiz olduğunu söyleyemez. Yönetilen kampanyaların hedeflere ulaşmadığını ve verimsiz olduğunu düşünüyorsanız, daha fazla zaman kaybetmeyin.  Daha doğrusu zaman kaybetme lüksünüz olmasın. Rekabet her geçen gün artmaya devam ediyor.  Rakipler her geçen gün pastadan pay almak için çalışıyor.  O halde, kampanyaların hedeflere ulaşmadığını ve verimsiz olduğunu düşünüyorsanız, kampanyalarınızı verimli ve iyi yönetebilecek bir iş ortağına ihtiyacınız var demektir.

Satış ve Ciro Kaybediyorsunuz

Şirketlerin en sevmediği konu bu olsa gerek; satış ve ciro kaybı. Çünkü, herşey sonuç olarak yapılan satışlara ve ciroya bakıyor. Maaş zamları, primler gibi.  Satış yapmak ayakta kalmanın bir göstergesidir.  Eğer ürünleriniz satılıyorsa para kazanırsınız.  Google reklamlarınızın verimsiz olması,  gereksiz harcanan kampanya bütçeleri, satışlarınıza olumsuz etki ediyor değil mi?  Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa ve ürünlerinizi  sadece internet üzerinden satıyorsanız işiniz hiçte kolay olmayabilir. O halde, kampanyalarınızı verimli ve iyi yönetebilecek bir iş ortağına ihtiyacınız var demektir.

Sadece Google reklam kampanyalarınız değil, web sitenizinde doğru yönetilmesi gerekiyor.

Web sitelerindeki en ufak eksiklikler reklamlarınızın askıya alınmasına neden olabilir. Örneğin, Google’ın son zamanlarda çok önem verdiği bir konu, bilgi toplama politikası.  Reklamlarınızı oluşturmadan önce, bilgi toplama politikasıyla ilgili kuralları çok iyi okumanız gerekiyor.  Gerekli tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra reklamlara başlamanız size zaman kaybettirmeyecektir.  Amaca uygun hazırlanmayan web siteleri, dönüşümleri de olumsuz yönde etkiler. Sadece bu değil,  reklamlara boşa para harcamış olursunuz.

Google Reklam Kampanyalarınızı Kimlere Emanet Etmelisiniz?

Adwords reklam ajanslarıyla çalışabilirsiniz. Seçim yaparken aşağıdaki 2 konuyu atlamamak lazım.

  • Kampanyalarınızı yönetecek, doğru şirketler veya bireylerin bulunması. (Google Sertifikasyon sürecini tamamlaması)
  • Aktif kampanya yönetiminin yapılması. Çalışmaya başladıktan sonra, 09.00 -17.00 saatleri arasında kampanya yönetimi yapılmaması gerekiyor. (Çünkü Google reklam kampanyalarında bazen gece yarısında bile kampanyalara müdahele edilmesi gerekir.)

Sizi Arayalım